Blackjack Kart Puanları

Blackjack kartların puanlanması üzerinden ilerleyen ve krupiyeye karşı oynanan iskambil oyunudur. Oyunda 12 ile 14 oyuncu yer alabilirken her oyuncuya 2 kart dağıtılır. Oyun 2 deste, 4 deste, 8 deste ve 10 deste ile oynanabilir. Blackjack kart puanları ile 21 puana ulaşarak kazanabilirsiniz.

Blackjack Kart Puanları Nasıl?

Blackjack kart puanları için düzenlenen kart diziliminde amaç her zaman 21 puanı bulmak veya krupiyenin elindeki kartın üstüne çıkabilmektir. Oyunda 21 puanı geçen oyuncular direkt diskalifiye olurken, 15 puanın altında olan oyuncular iki kart isteyebilir. Oyunda eğer 11 puanın altındaysanız kart alma şansınız artar, 17 puan ve üstü olan oyuncular kart isteyememektedir.

 • Blackjack oyununda sinek, kupa, karo ve maça kartlarıyla oyun oynanır.

 • deste 52 olarak kullanılmaktadır.

 • Vale, kız ve papaz 10’ar puandır.

 • 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 hangi gruptan olursa olsun rakam değerlerindedir.

 • Oyunda As iki değere sahiptir.

 • Tek başına As 1 puandır.

 • İki As olduğunda bir As 11 Puan ikinci As 1 Puandır.

 • Kart puanlamasında 21 puanı geçmeyen As 11 olarak değerlendirilir.

Blackjack kağıt oyununda 21 puanı geçen oyuncu direkt kaybeder. Aynı zamanda 17 puanın altında olan oyuncularında oyundaki şans değerlendirmesi üzerinden kaybetme durumu yüksektir. Bu nedenle Blackjack taktikleri için 17 puan veya 15 puan aralığında olan oyuncuların uygulaması gereken yöntemler bulunur.

Blackjack Oyununda Kart Dağıtımı Nasıl Olur?

Blackjack oyununda üç dağıtıcı bulunmaktadır. Oyunda her oyuncunun soluna doğru kartlar dağıtılmaktadır. Her oyuncuya 2 kart düşecek şekilde deste dağıtılır. Eğer 12 ile 14 oyuncu arasında masa grubu yer alıyorsa, ona göre iskambil destesi artırılır veya düşürülür.

 • Oyun sırasında krupiye dağıtıma başlamadan önce kartları göstermelidir.

 • Bütün kartların düzensiz ve aynı olmamasına dikkat edilmelidir.

 • Krupiyenin kart dağıttıktan sonra kendine kart vermesi gerekir.

 • 17 puanın altında olan oyuncular yerden 2 kart çekebilir.

 • Blackjack double down kullanan oyuncular yerden 1 kart çekebilir.

Blackjack kart puanları üzerinden oyun başlar ve oyuncuların elindeki puanlara göre krupiye elindeki kartları açmaya başlar. Eğer oyuncunun elindeki kart puanı krupiyenin elindeki kart puanlamasından yüksekse oyuncu kazanır. Düşük olan oyuncular da oyunda kaybeder. Oyun sadece krupiyeye karşı oynanır, diğer oyunculardan yüksek olan kartlar da toplu oynamalarda kazanacaktır. Krupiye ile oyuncunun elindeki kart puanları aynıysa oyun berabere biter, kasa ikiye bölünür.

Blackjack Kağıt Oyunu Nasıl Oynanır?

Blackjack kart oyunu oyuncu bahis limitlerinin belirlenmesiyle başlayacaktır. Krupiye kart destesini ikiye bölerek soldan dağıtmaya başlar. Her oyun tek tur olarak ilerler. 12 ile 14 oyuncuya 2’şer kart dağıtılır. Krupiyenin önünde de iki kart bulunmaktadır.

Kart dağıtımı bittikten sonra krupiye önündeki bir kartı açar, Oyuncun elindeki kartlara göre eğer 17 puanın altındaysa krupiyeden iki kart isteme hakkı vardır. Elindeki kartlara göre kombinasyonu belirler. 21 puana gelen oyuncu kartları açarak, oyunun kazananı olacaktır. Blackjack kart puanlarına göre 21 puanı toplamanız gerekir. Eğer krupiyede 21 puan varsa sizin kaybetme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Blackjack Yerden Kart İsteme Nasıl Yapılır?

Blackjack oyununda oyuncunun amacı elindeki kart kombinasyonuyla 21 puana ulaşmaktır. Yerden kart isteme hakkına 17 puan ile ulaşabilmektedir. Elindeki toplam kartın istenilen değere ulaşmasıyla yani 17 puan üstüne çıkmasıyla oyuncu kart isteyemeyecektir. Kart isteme için yerden kart alma hakkını yüksek puanlar geldiğinde kullanabilir.

Örneğin oyuncunun elinde 2, 2 yer alıyor bu durumda yerden kart aldı. Bu kart Papaz bu durumda puanı 14 olacaktır. Diğer kart ise 3 olduğunda 17 sayısına ulaşır. Bu durumda kartın yerden alınma hakkı biter. Eğer oyunda ilk elden 21 puanın üstüne çıkarsanız, bu durumda da diskalifiye olursunuz.

Blackjack Yere Kart Atma Var Mı?

Blackjack oyunundaki heyecan verici özelliklerden biri de yere kart atamamanızdır. Oyun sırasında yerden kart aldığınız andan itibaren elinizdeki kart kombinsyonuyla devam etmek zorunda kalırsınız. Yani yerden kart almak için gerçekten stratejik davranmanız ve ön görülerinizi açmanız gerekir. Blackjack kart puanları toplamı 21’i geçerse oyunu kaybedersiniz.

 • 17 puan, 18 puan, 20 ve 21 puanınız olduğunda yerden kart alamazsınız.

 • 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 ve As olduğunda yerden kart almanıza izin verilir.

 • Elinizde iki As varsa toplam puanınız 12 olacağı için yerden kart almaya devam edebilirsiniz.

 • Eğer iki As ile yerden aldığınız karta papaz, vale veya kız gelirse As puanları 1 olarak hesaplanır.

 • Puanlama sistemi bütün Blackjack türleri için aynıdır.

Blackjack Oyununda Kart Puanları Neye Göre Değişir?

Blackjack oyununda sadece As kartının puanı değişmektedir. Bunun dışında Blackjack kart puanları aynı olduğu gibi kalır. As konumlandığı yere göre 1 ile 11 puan arasında olacaktır. Örneğin elinizde iki As var bu durumda eliniz otomatik olarak 12 puan olur. Eğer papaz çekerseniz bu durumda elinizdeki puan yine 12 olur.

Oyunda As aynı türden kartlarda değer kazanabilir, aynı zamanda oyuncu elindeki kartların 21 puanı geçmesi durumunda As kartlarının konumuna dikkat etmelidir.

S.S.S

Blackjack Oyununda Hangi Kartlar Değerli?

Blackjack oyununda değerli kartlar 10’ar puanla Vale, Kız ve Papaz kartlarıdır.

Blackjack Oyununda En Düşük Kart Hangisidir?

Konumuna göre As 1 puandır ve 2, 3, 4, 5 kartları da en düşük sıralamada yer alır.

Blackjack Oyununda As Nasıl 11 Puan Olur?

Blackjack oyununda As kartının 11 puan olması için elinizde iki tane As bulunması gerekir.